Devadesátá léta
Snad každý Plzenečan hrál v dětství házenou. Tento sport tu má mnoho historických i současných hrdinů a dokonce jednu světovou hvězdu - zdejší rodák Filip Jícha byl v roce 2010 vyhlášen nejlepším házenkářem světa. Za svůj život odehrál desítky zápasů a vstřelil stovky branek na mezinárodních hřištích, a přesto si na svůj vůbec první soutěžní žákovský gól ve Starém Plzenci pamatuje, jako by se odehrál včera.

FILIP JÍCHA U BRANKY NA PLZENECKÉM HŘIŠTI | ONDŘEJ PÝCHA

Filip Jícha vzpomíná na svůj první soutěžní gól, když byl ještě kluk (nahrávka telefonického hovoru se sníženou kvalitou)

„Pro mě házenkářské hřiště ve Starém plzenci znamenalo způsob a možnost se vyžít. Trávil jsem tam každé volné odpoledne, po škole jsem si tam šel zahrát a trénovat své házenkářské i mimoházenkářské dovednosti a moc rád na to vzpomínám.“

Svůj první žákovský gól si Jícha vybavuje naprosto přesně: „Pamatuju si přesně tu cestu, tu trajektorii, kudy jsem běžel do trháku, kam jsem dostal přihrávku. Nabíhal sem z pravé strany a pamatuju si, jak jsem vystřelil a dal jsem branku. Tenkrát byly pověšený sítě vždycky až na soutěžní utkání. Na tréninkový dny se sítě nevěšely. A to byl samozřejmě speciální pocit zavěsit míč do sítě!“

A to byl samozřejmě speciální pocit zavěsit míč poprvé do sítě!

FILIP JÍCHA

Jícha vzpomíná i na svoje trenéry, Zdeňka Vovse a Václava Klika, kteří navazovali na slavnou tradici plzenecké házené. Připomeňme, že plzenecký rodák Rudolf Havlík byl dlouholetým reprezentantem Československa a mistrem světa v roce 1967, stejně jako jeho plzenecký spoluhráč, brankář Jaroslav Škarvan. Plzenecký brankář Jiří Vícha zase na mistrovství světa vychytal dvakrát stříbro (1958 a 1961) a dvakrát bronz (1954 a 1964). Z pozice brankáře Dukly povýšil na trenéra a v letech 1970 až 1991 trénoval s pauzami československou reprezentaci. A v bráně reprezentace stál o pár let později i další Plzenečan Zdeněk Šedivec.

Filip Jícha *1982

Začínal s házenou ve Starém Plzenci v roce 1988 jako mladší žák. Ve 13 letech ho už do svého kádru angažovala Slavie Plzeň. Poté hrál za Duklu Praha, v saúdskoarabského klubu Al Ahlí Jeddah, v katarském klubu Al Ahlí Sport Club Qatar, ve švýcarském TSV St. Otmar St. Gallen, poté v Německu nejprve v TBV Lemgo, poté v THW Kiel. Od roku 2000 je členem reprezentace. Byl vyhlášen nejlepším házenkářem světa roku 2010, je i trojnásobným vítězem ankety Házenkář roku ČR v letech 2008 – 2012 a drží mnohé další trofeje. Se svou ženou Hanou se zná od dětství ze Starého Plzence a má s ní dvě děti: Valérii a Vincence.

PES