1942
K Plzni samozřejmě patří pivo, a proto i ve Starém Plzenci sídlil pivovar, který však ve 20. letech položila hospodářská krize. Za války zchátralý areál odkoupili Moraváci a začali tu vyrábět šumivé víno, jenž tu Bohemia Sekt úspěšně vyrábí dodnes. Pamětník Jaroslav Hrubý pamatuje, když Moraváci do Plzence přijeli poprvé. Tehdy tu zažil svou první školní brigádu, při níž spadl do sklepů na led.

VINĚTA VÁLEČNÉHO SEKTU ČERNÁ VDOVA | ARCHIV BOHEMIA SEKTU, S.R.O.

Vzpomínky Josefa Hrubého na počátek výroby sektu ve Starém Plzenci

Pan Hrubý vzpomíná, jak v roce 42 přišli do školy Moraváci. “Pane učiteli, dejte nám nějaký fortelný mládence, bude se tu vyrábět víno a my potřebujeme stěhovat z nádraží lahve do pivovára,“ říkali. „Tudíž pan učitel povídá: Chlapci, přihlaste se, kdo máte na to chuť.“ Malý Jarda Hrubých pak s partou kluků pomáhal s uskladněním lahví na výrobu Schwarze Witwe, červeného sektu Černá vdova nebo též Black Widow – to když ho pili američtí osvoboditelé.

A já jsem si samozřejmě řek: Šlápnu do tý tmy, bude tam podlaha. Jenomže tam byly sklepy na ledy.

JAROSLAV HRUBÝ

Pan Hrubý pokračuje ve vzpomínkách, kterak šlápnul do tmy: „A tam nastala taková situace, že já, starej... tenkrát ještě mladej dobrodruh, jsem v pauze, kdy byla svačina, probíhal ty sklepy sem a tam. A kluci šli za mnou, bylo nás tam tak šest, osm. A byly tam vybouraný dveře a tma, no a já jsem si samozřejmě řek: Šlápnu do tý tmy, bude tam podlaha. Jenomže tam byly sklepy na ledy a já jsem tam šláp a už jsem letěl. V tom letu jsem se rychle zorientoval, abych pad na nohy a ne na zadek. Byla tam nějaká suť a shnilotiny a já jsem do toho zahučel. Vytáhli mě tak, že... no samej krátkej žebřík tam byl... nakonec svázali dva žebříky, vytáhli mě ven, píchalo mě v koleni, dostal jsem pár pohlavků, a tím pádem naše školní brigáda ve vinařskejch závodech skončila.“

Pražská společnost Českomoravské vinné sklepy si vybrala plzenecký pivovar právě kvůli velkým a kvalitním sklepům. Pivovar si tu založili místní v roce 1873 a od roku 1897 tu vařili Plzenecký Zlatozdroj, který se úspěšně vyvážel i do zahraničí. Po hospodářské krizi v roce 1929 ale pivovar skoupil velký Měšťanský pivovar v Plzni, zastavil výrobu a nechal objekt chátrat až do onoho roku 1942. Vinaři sklepy opravili, o rok později přivezli prvních třicet hektolitrů vína a začali vyrábět sekt. První šampaňské dozrálo v roce 1945 a jeho první lahve slavnostně otevřeli američtí vojáci - osvoboditelé. Během oslav prý vypili třicet sedm tisíc lahví Černé vdovy!

Jaroslav Hrubý * 1929

Absolvent obchodní akademie, muž mnoha povolání ( účetní, pracovník propagace, vedoucí, domova pro mládež, pracovník teplárny v Plzni). Vášnivý turista, milovník naší přírody, v zahraničí hlavně Jadranského pobřeží. Kromě přírody se věnuje i historii, svými vzpomínkami obohacuje dlouhá léta regionální i místní tisk.

PES, OSHR