50. léta
Filmový režisér Martin Frič žil ve Starém Plzenci od roku 1912, kdy mu bylo 10 let a vracel se sem i v dospělosti. V historickém železničním vagónu měl na zahradě rodinné vily ateliér. „Jako kluci jsme tam lezli, měl tam obrazy a knížky... a teta Kárníková nás hnala!“ vzpomíná plzenecký patriot, lokální historik a fotograf František Ulč.

JIŽ PONIČENÝ ZAHRADNÍ ATELIÉR MARTINA FRIČE V 80. LETECH | FRANTIŠEK ULČ

„Byl to starý vyřezávaný dřevěný železniční vagón bez kol, připomínal perníkovou chaloupku. Stál v lese v rohu zahrady a my jsme lezli oknem dovnitř.“ vypráví pan Ulč. „Byl jsem malej, starší děti mě brali s sebou, prolézali jsme zahrady, kradli kedlubny a trhali ovoce... to se tehdy tak dělalo, takové jsme měli dětství.“ V ateliéru prý byl stůl, knihy a malířský stojan a děti netušili, že tam tráví svůj volný čas slavný režisér.

Byl to starý vyřezávaný dřevěný železniční vagón bez kol, připomínal perníkovou chaloupku. Stál v lese v rohu zahrady a my jsme lezli oknem dovnitř.

FRANTIŠEK ULČ

Vzpomínky místních pamětníků na osobnost samotného Friče a jeho pobyt v Plzenci už bohužel odnesl čas, ale přesto si dnes jedenadevadesátiletý pan Trefný vzpomná, jak sedával jako mladík s partou kluků s Fričem v hospodě. V hlavě mu utkvělo vyprávění o tehdy nově natočeném filmu Prstýnek se skandální zápletkou, v níž se kněžna až příliš druží s pytlákem. „To budete valit voči na ty milostné scény,“ říkal jim prý tehdy Frič.

V kronice hradu Radyně, která byla bohužel zničena, prý byly podpisy nejen Friče, ale i jeho slavných přátel, kteří hodovali v Restauraci na Radyni. Ta už dnes v té podobě také neexistuje. A tak zůstává středem vzpomínek Františka Ulče „Fričova vila“, kterou tedy nemají jen v Praze, ale i v Plzenci a především Fričův ateliér, který chátrá na její zahradě.

Martin Frič 1902 - 1968

Martin (uměleckým jménem Mac) Frič byl legendárním českým filmovým režisérem. Od 20. do 60. let natočil desítky filmů, které častým televizním uváděním doslova zlidověly. Mezi ty nejslavnější patří komedie s Vlastou Burianem, Kristián s Oldřichem Novým nebo pohádky Dařbuján a Pandrhola, Princezna se zlatou hvězdou a mnohé další skvosty. Martin Frič zemřel v Praze po vstupu vojsk varšavské smlouvy v roce 1968. V té době už v plzenecké vile sídlila Lesní správa. Podle vzpomínek režiséra Miloše Formana měl Frič doma v lednici lahev drahé whisky pro případ, že by chtěl skončit se životem. Nesměl totiž ze zdravotních důvodů vypít ani kapku alkoholu a říkal, že chvíle, kdy lahev otevře, určitě jednou přijde...

PES, OSHR