50. léta 20. stol.
Otec Jarmily Skuhrové František Beránek byl téměř čtyřicet let zaměstnán ve Škodovce jako vrchní mistr na pecích. Paní Skuhrová vzpomíná na to, jak drsné pracoviště hutě byly a jak otce nakonec připravily o život.

PRVNÍ TAVBA V OCELÁRNĚ - ROK 1945 | STÁTNÍ OBLASTNÍ ARCHIV, ARCHIV ŠKODA

J. Skuhrová vypráví o svém otci Františku Beránkovi, mistrovi na škodováckých pecích

Pan Beránek se narodil v rodině slévače v Nýřanech, a protože byl prvorozené dítě ze šesti, dala ho babička vyučit slévačem. Škodovácké hutě, kde pracoval, měla Jarmila Skuhorvá šanci uvidět zevnitř jen proto, že také nastoupila do Škodovky. „Měla jsem tu možnost to vidět na vlastní oči a šla jsem se za ním podívat. A jak jsem otevřela dveře do té dílny, v tu chvíli mi začal stékat potůček potu po páteři a v tu chvíli mi začal ten generátorovej plyn z pecí sládnout na puse a začala jsem kašlat. A ten můj otec v tom byl třicet devět let.”

A jak jsem otevřela dveře do té dílny, v tu chvíli mi začal stékat potůček potu po páteři...

JARMILA SKUHROVÁ

Pan Beránek nakonec onemocněl rakovinným nádorem v kořeni jazyka a zemřel v léčebně v Dobřanech. „To je hrozný pracoviště! To když vidíte, jak to lejou z těch fanek do těch jader... “ dodnes paní Skuhrovou fascinuje dávný výjev. „V pivovaře se dělala extra tzv. sedmička pivo, a ta se dělala pro ty hutě, protože ty lidi nejedli, ale ty pili!”

Jarmila Skuhrová * 1935

Jarmila Skuhrová se narodila v Nýřanech pod jménem Beránková. Když se před válkou Nýřany staly součástí pohraničí, rodina se přestěhovala na předměstí Plzně na Bílou Horu. Jarmila studovala Střední ekonomickou školu Klementa Gottwalda, dřívější i dnešní Obchodní akademii. Když dostala umístěnku do Škodovky, odmítla ji podepsat, ale nakonec na domluvu otce nastoupila 14. července 1954 na personální oddělení, kde její plat činil 930,- Kčs hrubého. V září 1957 se už vdaná přestěhovala na Slovany a poté pracovala ve Vojenské nemocnici jako sekretářka náčelníka rentgenu. V důchodu prodávala sedm let v butiku a náramně jí to bavilo. Dnes studuje na Akademii třetího věku historii, chodí plavat a také pravidelně do divadla.

PES / HŠ / BESEDA S PAMĚTNÍKY V REGIONÁLNÍM DOBROVOLNICKÉM CENTRU TOTEM NA LOCHOTÍNĚ 2014