leden – květen 1959
V roce 1959 bylo na zdejším zimním stadionu pěkně horko. Domácí mužstvo Spartaku Plzeň (předchůdce dnešní Škodovky) se v lednu vrátilo z Vítkovic, kde usilovalo o hokejový titul. Místo titulu si však nakonec vykoledovalo skandál, který neměl v českém hokeji té doby obdoby.

PLZEŇANÉ SI PAK PŘI DALŠÍM DOMÁCÍM UTKÁNÍ DOBÍRALI HRÁČE SKANDOVÁNÍM PEPRNĚJŠÍCH HESEL | STÁTNÍ OBLASTNÍ ARCHIV V PLZNI

Miloslav Šašek, plzeňský hokejista a reprezentant, vzpomíná na Vítkovickou aféru

4. ledna 1959 hráli plzeňští hokejisté ve Vítkovicích. Po famózním výkonu v poslední třetině otočili nepříznivý výsledek z 4:0 na konečných 4:5. Není divu, že po zápase mužstvo na hotelu oslavovalo a pět hráčů se do toho pustilo s větší vervou, a to ve společnosti veselé servírky.

Na případ nedávno vzpomínal účastník zájezdu do Vítkovic Miloslav Šašek, plzeňský hokejista a reprezentant, který však nepatřil mezi obviněné: „Ona tam šla dobrovolně, bez problémů, ale to víte, huba se nedrží, někde se to prošvihlo a dostalo se to ven, nějak těm vítkovickejm se to hodilo a ty na ni nějak přitlačili a ona prohlásila, že ji znásilnili. Došlo k soudu a tenkrát se to hodilo, aby tu Plzeň zametli.”

Ona tam šla dobrovolně, bez problémů, ale to víte, huba se nedrží, a ona prohlásila, že ji znásilnili.

MILOSLAV ŠAŠEK

Dívka se údajně buď podřekla před kolegyní nebo nadřízeným, kteří nelenili a udali hokejisty SNB (další verze hovoří o žárlivém manželovi). Případ byl rozmazán v tisku a hráčům zastavena činnost. Po skončení sezóny dostali „delikventi“ až na jeden případ nepodmíněné tresty.

„Dopadlo to tak, že dostali dva roky nebo 18 měsíců a tak... a už dostali předvolání, že si půjdou sednout na Bory, ale přišlo obrovský štěstí,” vzpomínal Miloslav Šašek. „Pan Štogr, co dělal v pivovaře a otec jednoho z těch hokejistů, zrovna přebíral od prezidenta Zápotockého Řád práce. A on s tím Zápotockým byl na vojně, znali se. Když mu to předával, tak mu říkal, soudruhu prezidente, já bych potřeboval minutku,” vzpomínal Miloslav Šašek, který si jen lehce spletl prezidenty – muselo jít o Antonína Novotného, protože Zápotocký v té době už nebyl mezi živými.

Prezident prý pana Štorga vyslechl a druhý den rozsudek ku radosti všech plzeňských hokejových fanoušků vynuloval.

Plzeňské publikum si kauzu následně užilo

Proslulý je způsob, jakým na zprávu o aféře zareagovalo plzeňské publikum. Před zápasem se Slovanem Bratislava, prvním, který se po aféře v Plzni hrál, se fanoušci bavili skandováním hesel, které bezprostředně reagovaly na vítkovické události a jejich protagonisty. Bylo jich několik desítek a vznikly vesměs na místě. Lidé si je poznamenali a následně kolovaly po Plzni v opisech. Některé sbírky obsahovaly až sedmdesát hesel.

RDD / RADEK DIESTLER: DLOUHÁ CESTA NA VRCHOL – VELKÁ KRONIKA PLZEŇSKÉHO HOKEJE, 2013 / FRAGMENT ROZHOVORU S MILOSLAVEM ŠAŠKEM Z KVĚTNA 2013