13. září 1957
Datum, kdy se manželé Skuhrovi přestěhovali na sídliště na Slovanech, si paní Jarmila pamatuje na den přesně. Tak výrazný moment štěstí to pro ni tehdy byl. A to přesto, že při stěhování bagr utrhl hydrant, na domě bylo lešení, nejezdil výtah a na rozbláceném staveništi pak i ona utrhla držadlo od kočáru.

KRESBA MARKÉTA JOSEFINA ŠESTÁKOVÁ

J. Skuhrová vzpomíná na začátky slovanského sídliště

J. Skuhrová vypráví, jak z balkónů nových domů padaly kuželky

Skuhrovi se sem, do tzv. čtyřdomu, nastěhovali jedenadvacet měsíců po svatbě, aby tu založili rodinu. První plzeňské sídliště na Slovanech je ovšem uvítalo v silně nedostavěném stavu. Dům měl ještě lešení, a aby bylo možné se vůbec nastěhovat, musel z jedné strany domu přijet bagr a zpřístupnit cestu. „Když to sjížděl bagr ten sajrajt, aby tam mohl zajet stěhovák, tak vzal za hydrant, ten otočil a pod námi celá ta čtvť zůstala ve vodě, lítaly hektolitry vody.“

V prosinci toho roku se Skuhrovým narodil syn, coby první dítě v tomto domě, a mateřská dovolená se pro paní Jarmilu stala posilovacím tréninkem: „Rok trvalo, než nám zapojili výtah, takže když nesete tašku s nákupem a roční dítě v zimním pytli na rukou... tak jsem vždycky myslela, že ho do toho třetího patra nedonesu.“ Než se s kočárkem dostala přes staveniště na silnici, pro změnu ulomila držadlo. „Šutry okolo, binec…no ale byli jsme šťastní, že máme byt!“

V prvním poschodí měly byty takový balkón a ten balkón měl takový ty kuželky. Ale ty kuželky v jednom kuse padaly lidem na hlavu, a to bylo průserů z toho... ale furt byly kuželky!

JARMILA SKUHROVÁ

Paní Jarmila vzpomíná s humorem na architektonické detaily socialistických staveb po vzoru sovětského svazu, které se na slovanském sídlišti objevilyy i při stavbě tzv. osmidomu. Nad vchody domu se skvěla domovní znamení, jako včelička, slunce, úderník a podobné mýtické symboly reálného socialismu. „V prvním poschodí měly byty takový balkón a ten balkón měl takový ty kuželky. Ale ty kuželky v jednom kuse padaly lidem na hlavu, a to bylo průserů z toho... ale furt byly kuželky!“ Soudruhy stavitele ani ohrožované životy neodradily od utkvělé představy o nezbytné dekorativnosti balkonů sorely.

Jarmila Skuhrová * 1935

Jarmila Skuhrová se narodila v Nýřanech pod jménem Beránková. Když se před válkou Nýřany staly součástí pohraničí, rodina se brzy přestěhovala na předměstí Plzně na Bílou Horu. Jarmila by jinak musela navštěvovat německou školu a její otec, zaměstnaný ve Škodovce, by nemohl přejíždět denně demarkační čáru. Studovala Střední ekonomickou školu Klementa Gottwalda, dřívější i dnešní Obchodní akademii. Když dostala umístěnku do Škodovky, odmítla ji podepsat, ale nakonec na domluvu otce nastoupila 14. července 1954 na personální oddělení, kde její plat činil 930,- Kčs hrubého. V září 1957 se už vdaná přestěhovala na Slovany a poté pracovala ve Vojenské nemocnici jako sekretářka náčelníka rentgenu. V důchodu prodávala sedm let v butiku a náramně jí to bavilo. Dnes studuje na Akademii třetího věku historii, chodí plavat a také pravidelně do divadla.

PES / HŠ / MŠ / BESEDA S PAMĚTNÍKY NA ÚŘADĚ MĚSTSKÉHO OBVODU PLZEŇ 2 SLOVANY 2014