25. duben 1945
Když se začal bratr paní Skuhrové drát na svět, byla cesta od bombových náletů tak zdemolovaná, že nebylo možné sanitkou projet. Bráška tak přišel na svět cestou do porodnice v sanitce právě na tomto místě ve třičtvrtě na devět.

KRESBA MARKÉTA JOSEFINA ŠESTÁKOVÁ

Jarmile Skuhrové bylo v posledním roce války deset let. Její maminka mívala v posledním stádiu těhotenství problémy s dýcháním v krytech, kde se rodina ukrývala před nálety. To však nebylo nic proti tomu, když potřebovala v ranních hodinách 25. dubna 1945 odvézt do porodnice. Bolesti na ni přišly zrovna ve chvíli, když Američané naposledy bombardovali Škodovku. „Tatínek ji na štangli na kole převezl na kraj Saského mostu a tam maminku posadil na chodník. Znal se tam s lékárníkem, toho vzbudil, a ten zavolal sanitku,“ vypráví paní Skuhrová. Její otec vyjížděl z tehdejší Veveří ulice (dnes K Pecihrádku) na Bílé hoře, kde měl od rodiny Plačků pronajatý byt. Nemohl jet přes rozbombardovanou Jateční ulici, tak jel přes louky na Roudné. Dojel k Saskému mostu před dům U Slunce – tam byla i ta lékárna.

Sanitka s maminkou nemohla projet ani Roudnou, nikudy se nedalo jet, protože tam byly obrovské díry po bombách.

JARMILA SKUHROVÁ

„Sanitka s maminkou pak nemohla projet ani Roudnou, nikudy se nedalo jet, protože tam byly obrovské díry po bombách. Dojela s ní až na Slovany do ulice kapitána Jaroše, kde byly obrovský platany. Tam zastavila a tam se narodil můj brácha, v sanitce.“

„Otec pak jel urychleně do Škodovky, kde se podílel na výrobě letadel, a bál se, že bude mít průšvih. Ale přijel právě ve chvíli, kdy dělníky posílali domů před ohlášeným náletem. Vyrazil tedy do porodnice na Slovany, kde na něj čekal zdravý syn.“

V dubnu 1945 zažila Plzeň poslední tři nálety spojeneckých bombardérů. Britský nálet na Škodovku v noci z 16. na 17. dubna odneslo více než šest set obětí, především z dělnické obytné čtvrti Cikánka, neboť komplex továrny byl zaměněn za měšťanský pivovar. Další nálet uskutečnili Američané odpoledne 18. dubna, ale pro silnou palbu protileteckého dělostřelectva shodily bombardéry pumy před cílem - na obytnou čtvrť Slovany.

Poslední nálet na plzeňskou zbrojovku se uskutečnil v dopoledních hodinách 25. dubna. Paradoxně až na konci války se podařilo bombardérům americké Osmé letecké armády nejúčinněji zasáhnout Škodovku, která již tou dobou byla poslední velkou produkující zbrojovkou v rukou nacistů. Právě tento poslední nálet, který na čas ochromil veškerou výrobu ve Škodových závodech, se později stal hlavním bodem kritiky spojeneckých náletů komunisty.

Jarmila Skuhrová * 1935

Jarmila Skuhrová se narodila v Nýřanech pod jménem Beránková. Když se před válkou Nýřany staly součástí pohraničí, rodina se přestěhovala na předměstí Plzně na Bílou Horu. Jarmila studovala Střední ekonomickou školu Klementa Gottwalda, dřívější i dnešní Obchodní akademii. Když dostala umístěnku do Škodovky, odmítla ji podepsat, ale nakonec na domluvu otce nastoupila 14. července 1954 na personální oddělení, kde její plat činil 930,- Kčs hrubého. V září 1957 se už vdaná přestěhovala na Slovany a poté pracovala ve Vojenské nemocnici jako sekretářka náčelníka rentgenu. V důchodu prodávala sedm let v butiku a náramně jí to bavilo. Dnes studuje na Akademii třetího věku historii, chodí plavat a také pravidelně do divadla.

PES / HŠ / MŠ / TOL / CIN / BESEDA S PAMĚTNÍKY V REGIONÁLNÍM DOBROVOLNICKÉM CENTRU TOTEM NA LOCHOTÍNĚ 2014