duben 1945
Pouhý měsíc před koncem druhé světové války měli bohužel nejvíce práce hrobníci, kteří nápor po náletech na Plzeň zvládali jen díky zvýšeným dávkám alkoholu. Paní Minaříková vzpomíná na jednoho z nich, svého dědečka.

KRESBA JULIE ČERMÁKOVÁ

A. Minaříková vypráví o těžkém údělu hrobníků na konci války

Vojtěch Stašek byl hrobníkem na Ústředním hřbitově v Plzni. Na konci války to muselo být zaměstnání obzvláště těžké a vyčerpávající. V dubnu už sice bylo zřejmé, že se válka chýlí ke konci, ale spojenecké nálety na Plzeň rozhodně mírové časy nepřipomínaly a těla obětí se vršila ve velkých hromadách na hřbitovech.

„Děda byl hrobník a říkal, že tam byly hrozný hromady, že to nestíhali pohřbívat. Takže zaměstnanci dostávali alkohol a bylo horko a bylo to něco hroznýho. Často ani nebylo poznatm, kdo je kdo, a museli těm ostatkům udělat společný hrob,“ vzpomíná na emotivní vyprávění svého dědečka paní Minaříková. Snad si ani nechceme domýšlet další detaily tohoto makabrálního obrazu, který se odvíjel od nadcházejících letních teplot a neúměrného množství těl čekajících na pohřbení.

Děda říkal, že tam byly hrozný hromady, že to nestíhali pohřbívat. Takže zaměstnanci dostávali akohol a bylo horko a bylo to něco hroznýho.

ALENA MINAŘÍKOVÁ

Pro Plzeňany byl konec války čas plný radosti, ale i oplakávání mrtvých blízkých. Velká část města byla poničena během náletů spojeneckých bombardérů, především těch posledních z dubna 1945, kterých se týká i vzpomínka paní Minaříkové. Některá těla byla z hromad trosek vytažena až v červnu téhož roku.

Nejtragičtějším byl noční nálet britských bombardérů ze 17. dubna 1945 na plzeňské seřaďovací nádraží. Bilance tohoto náletu se odhaduje na 800 obětí. Hned další den, 18. dubna 1945, provedly americké bombardéry nálet na Slovany a Petrohrad. 24 obyvatel bylo raněno a 79 jich zahynulo. Poslední, nejmohutnější a nejkontroverznější nálet na Plzeň provedly americké bombardéry dopoledne 25. dubna 1945. Zničil 70 % továrního komplexu Škodových závodů a vyžádal si 66 raněných a 67 mrtvých.

Bilance všech dvanácti spojeneckých náletů na Plzeň byla tragická. Celkem zahynulo 951 obyvatel a 982 bylo zraněno, přičemž řada obětí není k těmto číslům připočtena.

Alena Minaříková * 1951

Paní Minaříková se vyučila kuchařkou, ale vystřídala v životě více profesí. Pracovala i ve Škodovce, kde obsluhovala regálový zakladač ve skladu a kvůli záření jedné stěny v podniku těžce onemocněla. Pracovala i jako uklízečka ve Vojenské nemocnici nebo Fakultní nemocnici, kde z únavy zkolabovala a měla zástavu srdce. V současné době zpívá v pěveckém sboru Jamáček a pomáhá v Centru zdravotně postižených diabetikům.

PES / TOL / HŠ / BB / MŠ / CIN / BESEDA S PAMĚTNÍKY V REGIONÁLNÍM DOBROVOLNICKÉM CENTRU TOTEM NA LOCHOTÍNĚ 2014