1. června 1953 v 6 h
Z páté brány Škodovky se v pondělí 1. června roku 1953 kolem deváté hodiny ráno vyřinul dav protestujících dělníků. Nesouhlas s měnovou reformou v nich vřel už od šesté hodiny ranní, kdy nastoupili do práce.

DĚLNICKÁ TŘÍDA SE VYDALA V. BRÁNOU ŠKODOVKY DO MĚSTA | KRESBA JULIE ČERMÁKOVÁ

Vznik stávky na pracovišti popsal později okresnímu soudu konstruktér Antonín Meca: „Když jsme procházeli halami dílen, volali jsme na ostatní dělníky, aby šli také s námi koupit si svačinu za 500 Kčs (ve starých penězích se totiž muselo platit v kurzu 50:1, tedy padesátinásobek běžné ceny.). S průvodem jsem opustil V. bránu závodu. V průvodu jsem provolával s ostatními pracujícími hesla: „Pojďte s námi, zavřete krámy,” přičemž jsem též odpovídal kolemjdoucím voláním „Nazdar!”

Když chtěli lidi ven, tak jsem je pouštěl, přece si nenechám rozbít hubu.

NEZNÁMÝ DÍLOVEDOUCÍ Z ODDĚLENÍ STROJÍRNA II

Na náměstí jsem roztrhl též starou desetikorunu, a když mi jeden příslušník řekl, co to dělám, odpověděl jsem, že na 10 Kčs jsem dělal půl hodiny, takže si ji mohu také roztrhnout. Průvod šel směrem k národnímu výboru (budově radnice), při čemž bylo křičeno též: „Kdo nejde s námi, jde proti nám.“

Dílovedoucí a osoby zodpovědné za hladký průběh výroby dělníkům ve stávce nebránili: „To zavinily zálohy, a když chtěli lidi ven, tak jsem je pouštěl, přece si nenechám rozbít hubu,“ prohlásil neznámý dílovedoucí z oddělení Strojírna II před Krajským výborem KSČ.

Straníci ráno schůzovali

Po nástupu na ranní směnu v šest hodin ráno se v závodě konaly schůze stranických organizací, na kterých byla teprve komunistům oficiálně zdůvodňována peněžní reforma. Bezpartijní dělníci zůstali na pracovištích bez dozoru a část z nich zahájila stávku. Dělníci zejména požadovali náhradu chybně vyplacených květnových záloh na mzdy, které obdrželi později, až v době, kdy je kvůli nedávné nákupní horečce nebylo již za co utratit. V důsledku toho přišli o celé zálohy při peněžní reformě výměnou v poměru 1:50. Dělníci se nejprve obrátili se svými stížnostmi na vedení závodu, a když zde zůstali oslyšeni, vydali se protestovat na náměstí Republiky. Před kasárnami 35. pluku se sešli s průvodem z pobočného závodu ETD a společně vstoupili na náměstí před budovu Jednotného národního výboru v Plzni. V sobotu večer 30. května 1953 došlo v ČSR k přechodu na novou měnu, což mělo drastický dopad na peněžní situaci všech obyvatel. Prezident Zápotocký ještě 29. května lhal, že k reformě nedojde.

JŠ / SOA V PLZNI / SOKA PLZEŇ-JIH, BLOVICE