29. březen 1985
Nevíme, zda podnikový právník Škodovky Zdeněk Bakule, pracoval zrovna v této budově, zato víme s jistotou, že se rozhodl přeletět hranici v horkovzdušném balónu, jenž si sám doma dva roky stavěl. Nakonec mu policie nedala šanci riskovat život.

PODOMÁCKU VYROBENÝ „KOŠ“ BALÓNU, V NĚMŽ CHTĚL PRÁVNÍK PŘELETĚT STŘEŽENOU HRANICI | WWW.ROZHLEDNAHAVRAN.CZ

Pan Bakule prostudoval velké množství odborné literatury, a dokonce musel kvůli stavbě balónu vybourat v bytě příčku, aby se do něj rozměrné pruhy látky vešly. Materiál nakupoval po částech v prodejnách s textilem. Gondolu tvořila až děsivě jednoduchá konstrukce s podlážkou. Právník řešil i problémy s ohřevem vzduchu a plněním balónu, ale po dvou letech práce nakonec balón sestavit dokázal.

Zdeněk Bakule dokonce musel kvůli balónu v bytě provést stavební úpravy, vybourat příčku, aby se do něj rozměrné pruhy látky vešly.

Balón, složený v osobním automobilu, mu 29. března 1985 pomohl k hranici dopravit jeho švagr. Ještě než jej stačili vyložit a připravit ke zkušebnímu vzletu, zatkla oba, zřejmě na udání, hlídka Veřejné bezpečnosti. Soud vyměřil Zdeňkovi Bakulemu dva roky nepodmíněně, odseděl si šestnáct měsíců.

Co byla železná opona?

Poloha v blízkosti státní hranice předurčila Plzeň k tomu, že bude za studené války více sledovanou oblastí a bezpečnostní orgány zde budou neúnavně bojovat proti vnitřním i vnějším nepřátelům. Napětí, které bylo mezi Sovětským svazem a západními zeměmi patrné již za 2. světové války, se jasně projevilo během Jaltské konference, která rozhodla o sférách vlivu jednotlivých mocností po skončení války. Sovětský svaz jej pak plně využil k budování východního bloku pod vedením komunistických režimů instalovaných v jednotlivých evropských státech. Evropa tak byla rozdělena na dvě území – jedno s demokratickým způsobem vládnutí a druhé, kde byly po vzoru svého osvoboditele nastoleny totalitní režimy. Důsledkem politického napětí mezi těmito územími se stala tzv. „studená válka“. Hranici mezi těmito dvěma světy nazval Winston Churchill v roce 1946 železnou oponou. Pohraničí bylo vysídleno, desítky vesnic zanikly a padly stovky lidských životů, jak z řad běženců, tak i nezkušených pohraničníků. Konec „studené války“ nastal až po čtyřiceti letech. Ohlásili ho společně sovětský prezident Michail Gorbačov a prezident USA George Bush v roce 1989. Symbolem konce „železné opony“ u nás se stalo stříhání drátů na česko-německé hranici 23. prosince 1989.

JAPE / HTTP://WWW.ROZHLEDNAHAVRAN.CZ/WEB/ - KLUB VOJENSKÉ HISTORIE A SPORTŮ TACHOV / NAVARA LUDĚK: PŘÍBĚHY ŽELEZNÉ OPONY, HOST, BRNO 2004