1871
Martin Salzmann jezdíval v půli 19. století nejčastěji na trase Praha - Plzeň. Z Prahy jezdil s plným vozem, ale z Plzně nebylo co vozit. Jednou přivezl pražskému krejčímu Pinkasovi ochutnat plzeňské pivo...

SALZMANNŮV HOSTINEC NA POČÁTKU 20. STOLETÍ | ARCHIV PLZEŇSKÉHO PRAZDROJE

Hostinec U Pinkasů patří k historicky nejslavnějším pražským restauracím, podobně podnik U Salzmannů v Plzni. Martin Salzmann přivezl první dvě vědra spodně kvašeného plzeňského piva svému příteli do Prahy už v roce 1843, tedy pouhý rok poté, co jej sládek Josef Groll poprvé uvařil.

Miloslav Nohejl v knize legend o pivě „Sud se zlatým dnem” vykresluje počátek této revoluční formanovy cesty takto: „A kam že tedy zítra, Martine? Daleko, daleko?” zeptal se sládek. Přišel zrovna do šalandy, která sloužila přes den pivovaru za šenkovnu, a s bodrou pozorností pootočil nově přinesený džbán na stole tak, aby nádoba stála hezky ouškem k hostově ruce. (...) „Ále,” otálel oslovený rozložitý muž a poškrabal se prstem v široké holínce. (...) „Do Prahy, to víte, skoro budu jezdit už jen tam.”

A kam že tedy zítra, Martine? Daleko, daleko?

Z KNIHY MILOSLAVA NOHEJLA “SUD SE ZLATÝM DNEM”

Sládek v Nohejlově interpretaci doporučil Salzmannovi, že by měl zvážit kromě povozních služeb i obchod s pivem na delší vzdálenosti, a forman měl z takové změny těžkou hlavu. Nicméně pivo krejčímu Pinkasovi, u nějž v Praze přespával, dovezl. Pinkasovi zachutnalo a ihned pozval do dílny ke stolu své známé, aby okusili také. Plzeňské šlo tak rychle na odbyt, že se rozhodl zahodit jehlu a založit si hospodu.

Salzmann se k témuž kroku rozhoupal až po roce 1853, kdy mu naložený vůz přejel nohu a po úrazu mu zůstaly trvalé následky. Roku 1869 si otevřel první hospůdku nedaleko pivovaru a během několika let ji postupně stěhoval blíže k centru města. Roku 1871 se Salzmannova pivnice přestěhovala do Pražské ulice, kde zůstala dodnes.

U Salzmannů - plzeňská klasika

Hostinec byl na tomto místě založen už roku 1637 jako nejstarší hospoda v Plzni vůbec. V 17. století tu prý štamgasti u piva často kritizovali činnost městské rady. V roce 1871 si hospodu pronajal Martin Salzman, někdejší věhlasný forman, který se zasloužil o expanzi plzeňského piva do Prahy. Své působení museli Salzmannovi přerušit v době komunistického režimu, od konce 60. let až do roku 1995 bylo zavřeno. Prapravnukem formana a hostinského Martina Salzmanna je finančník Richard Salzmann a jeho praprapravnučkou herečka Eva Salzmannová.

PES / BB / MILOSLAV NOHEJL: SUD SE ZLATÝM DNEM, 1956