1910
Současná „Kulturní fabrika Světovar“ byla před více než stoletím zbudována coby čtvrtý plzeňský pivovar. Pivo mělo konkurovat starším značkám Prazdroj a Gambrinus.

SVĚTOVAR V ROCE 1913. | ÚSTŘEDNÍ ARCHIV SPOLEČNOSTI PLZEŇSKÝ PRAZDROJ, A.S.

Pivo z první várky však „bylo mnohem tmavší a méně chmelné chuti, než jak byl piják při plzeňském pivu navyklý," poznamenal o nové konkurenci s určitou škodolibostí kronikář Měšťanského pivovaru (dnes Prazdroje). Ve své době to však byl nejmodernější pivovar v Rakousko-Uhersku a skutečně doznal značných úspěchů. Jelikož se však soustředil zejména na vývoz do Spojených států, vinou Velké hospodářské krize a americké prohibice ztratil exportní příležitosti, omezoval výstavbu a v roce 1932 ho koupila konkurence – První plzeňský akciový pivovar (dnes Gambrinus). Značka však byla tak oblíbená, že pivo „Světovar" se v Gambrinusu vařilo dál až do konce 80. let minulého století.

I Plzeň měla Petřín

Areál bývalého pivovaru byl postaven v duchu pozdní secese v místě nazývaném Petřín. Dnes je tento název pozapomenut a připomíná ho například Petřínská ulice nedaleko Světovaru. V druhé polovině 20. století byl areál využíván pro vojenské účely.

BB / LM