září 1971
Zejména v první půli 70. let minulého století byl nepopiratelným pánem evropského fotbalu Bayern Mnichov. Byla to tedy velká událost, když jeho mužstvo vyběhlo v září roku 1971 na trávník stadionu ve Štruncových sadech.

FRANTIŠEK PLASS A STANISLAV ŠTRUNC V NAPÍNAVÉ AKCI VE ŠTRUNCOVÝCH SADECH | STÁTNÍ OBLASTNÍ ARCHIV V PLZNI

Fotbalisté zdejší Škodovky se v těch letech potáceli mezi první a druhou ligou a podobný soupeř byl pro ně zjevením z říše snů. Jenže na jaře 1971, ač zrovna zase spadli do druhé ligy, pronikli kuriózním způsobem do evropských pohárových soutěží. Stalo se to tak, že ve finále českého poháru Škodovka zvítězila po nerozhodném duelu losem, v československém poháru prohrála, ale protože vítězná Trnava vyhrála zároveň i ligu, Poháru vítězů poháru se nakonec účastnila Škodovka.

Plzeň však tehdy podala vynikající výkon. Obránce František Plass a záložník Karel Süss dvakrát orazítkovali břevno.

Jenomže los jí poslal v prvním kole do cesty toho nejtěžšího soupeře. Bayern Mnichov čerstvě načal svou sadu tří bundesligových titulů v řadě a chystal se dobýt pohárovou Evropu. Na natřískaný stadion ve Štruncových sadech vyběhli tři účastníci památného „zápasu století“ NSR – Itálie na mistrovství světa v Mexiku 1970 a šest hráčů, kteří se v červnu 1972 stali mistry Evropy. Proti nim nastoupila sestava J. Čaloun - Špinka, Plass, Michálek, Pleško - Süss, Kamír, Bachner (v 70. minutě ho střídal Hoffmann) - Sudík, Bican, Ziegler.

Plzeň však tehdy podala vynikající výkon. Obránce František Plass a záložník Karel Süss dvakrát orazítkovali břevno. Škodovka nakonec prohrála nešťastným gólem, který vstřelil mnichovský útočník Wolfgang Sünholz. Trenér Bayernu Udo Lattek po utkání vyzdvihl výkon právě Plasse a Süsse. Týden nato proběhlo v Mnichově „vraždění neviňátek", Plzeň dokázala odpovědět na první gól Bayernu brankou Ivana Bicana, ale Bayern se záhy opět ujal vedení a nakonec zvítězil drtivým skóre 6:1. A protože se dějiny rády opakují, podobný „masakr“ zažila Viktoria Plzeň na Bayernu znovu o 32 let později ve skupině Ligy mistrů (5:0).

Plzeň se utkala s Bayernem jako první

V dalších letech se české týmy v pohárových soutěžích s Bayernem utkávaly i nadále, Baník Ostrava jej dokázal na sklonku své vrcholné éry i porazit. Prvenství ve vzájemných kláních takového kalibru už však Plzni nikdo nesebere.

RDD