30. - 40. léta 20. stol.
Plzeňský hokej se může chlubit galerií skvělých hráčů, kteří ve své době patřili ne-li ke světové, tak určitě k domácí špičce. Na úplně první hvězdu plzeňského hokeje se ale zcela zapomnělo. V tomto domě bydlel Václav Košan.

KDYŽ BYL PLZEŇSKÝ HOKEJ JEŠTĚ V PLENKÁCH | STÁTNÍ OBLASTNÍ ARCHIV V PLZNI

Jak Radič, hokejový hráč a trenér 40. a 50. let, vzpomíná na Václava Košana

Obránce s nečekanými a vždy nebezpečnými sólovými průniky schopný zaskočit i v útoku. Kapitán, „duševní taktik teamu“, občanským povoláním elektrikář. Václav Košan kraloval plzeňskému hokeji ve 30. a 40. letech a byl u všech základních kamenů plzeňské „kanady“. V dresu Českého lva Plzeň se účastnil vůbec prvního utkání v ledním hokeji hraného v Plzni v lednu 1929 s pražskou Slavií. V roce 1931 přestoupil do I. ČLTK, ze kterého Bedřich Macenauer budoval elitní plzeňský tým. Z domu ve Zbrojnické ulici č. 1 to konec konců neměl na Střelnici daleko.

V dresu Českého lva Plzeň se účastnil vůbec prvního utkání v ledním hokeji hraného v Plzni v lednu 1929 s pražskou Slavií.

Košan se stal na mnoho let kapitánem a přirozeným vůdcem týmu. Nastupoval na postu obránce, byl ale znám nebezpečnými útoky a tvrdou střelou. Ocitl se i v hledáčku stavitelů národního týmu na mistrovství světa v Praze 1933. Kromě hokeje se věnoval i tenisu.

Za I. ČLTK hrál ještě ve čtyřiceti. V červenci 1945 odešel do Mariánských Lázní, v zimě ovšem nadále hrál za svůj mateřský klub.

Z historie plzeňského sportu

Plzeň měla vynikající sportovce snad vždycky. Po založení Československa se ve městě nejprve masově rozšířil fotbal. Ve třicátých letech minulého století hrály v republice mnoho let prim volejbalistky Sokola Plzeň I a podobně vynikající byla generace plzeňských stolních tenistů 30. a 40. let. V 50. letech pak teprve nastoupil hokej a učinil z Plzně město hokejové.

RDD