1939 - 1949
Před postavením zimního stadionu se hokej v Plzni hrál na několika místech. Za 2. světové války a krátce po ní získalo významné postavení hřiště na Roudné. „Tam třeba jsem viděl zápas Viktorie – LTC Praha. Asi 1:22,“ vzpomínal na tehdy obvyklé skóre na hřišti Prazdroje plzeňský hokejista Miloslav Šašek.

TO SE JEŠTĚ HRÁVALO BEZ PŘILEB A DIVÁKY OD HRÁČŮ NEODDĚLOVAL MANTINEL... | STÁTNÍ OBLASTNÍ ARCHIV V PLZNI

Jestliže ve 30. letech 20. století bylo centrum plzeňského hokeje na tenisových kurtech na Střelnici v dnešních Štruncových sadech, o dekádu později se vytvořilo druhé centrum na hřišti tehdejší DTJ IV, dnešní TJ Prazdroj.

Hokejový celek Viktorie Plzeň, který na počátku 40. let překonal hlubokou krizi, si zde zbudoval kluziště, které Střelnici směle konkurovalo. Hrálo se na něm až do roku 1947, i když bylo zle pocucháno nálety v dubnu 1945. Kromě zápasů celků z Plzně a okolí (za války dominoval hokeji na Plzeňsku tandem LTC Rokycany – SK Holoubkov) zde hrávaly prominentní pražské týmy LTC a I. ČLTK Praha, vládnoucí v oněch časech českému hokeji. Pražské týmy vítězily těžko představitelnými výsledky (27:0, 25:2), ale plzeňskému publiku to nevadilo, a na propagaci hokeje na českém západě měly tyto zájezdy velkou zásluhu.

Můj kamarád, kterej nám potom dělal brusiče, Jarda Holcman, dal dva góly Božovi Modrýmu. Nebo dal mu je... on mu je pustil. A pak s ním nebyla řeč, že dal dva góly Božovi Modrýmu!

HOKEJISTA MILOSLAV ŠAŠEK

Plzeňský hokejista a reprezentant Miloslav Šašek si slávu hřiště TJ Prazdroj pamatuje: „Můj kamarád, kterej nám potom dělal brusiče, Jarda Holcman, dal dva góly Božovi Modrýmu. Nebo dal mu je... on mu je pustil. A pak s ním nebyla řeč, že dal dva góly Božovi Modrýmu!“

Po Prazdroji přišla narvaná Luční

V sezóně 1947/48 se hokejová Viktoria přesunula na stadion fotbalové Viktorie v Luční a zřídila zde kluziště, na kterém její hráči překlepali léta do otevření plzeňského zimního stadionu. Poslední pamětníci vzpomínají, že na zápasy s oblíbeným LTC se na stadionek s kapacitou zhruba tři tisíce diváků dokázalo vecpat i deset tisíc diváků, kteří rozložili stadion na prvočinitele.

RDD / FRAGMENT ROZHOVORU S MILOSLAVEM ŠAŠKEM Z KVĚTNA 2013