16. června 1935
V červnu roku 1935 do Plzně zavítal slavný Juventus Turín. Zápas mezi ním a Viktorkou Plzeň se zde na hřišti v Luční ulici ale málem nekonal.

PLZEŇANÉ ZAŽILI NA STADIONU V LUČNÍ ULICI HISTORICKÉ OKAMŽIKY | STÁTNÍ OBLASTNÍ ARCHIV V PLZNI

Středoevropský pohár byla fotbalová klubová soutěž, která měla mezi světovými válkami v Evropě vynikající pověst. V roce 1935 se jí účastnila i Viktoria Plzeň. Na hřiště v Luční ulici přijel Juventus Turín, který v sezóně 1934-35 popáté za sebou vyhrál italskou fotbalovou ligu. Kádr týmu tvořilo několik mistrů světa z roku 1934 (Giovanni Ferrari, Luigi Bertolini, Luis Monti). Nikdy předtím a dlouho potom do Plzně nepřijel soupeř takového kalibru.

V dramatickém duelu Viktoria dvakrát vedla góly Vladimíra Bíny a Karla Hesse, nakonec remizovala 3:3.

Den před zápasem se Plzní prohnala větrná bouře, která napáchala škody i na tribunách stadionu viktoriánů. Díky nasazení hasičů a vojska byly škody odstraněny a zápas odehrán. Sledovalo ho osmnáct tisíc lidí.

V dramatickém duelu Viktoria dvakrát vedla góly Vladimíra Bíny a Karla Hesse, nakonec remizovala 3:3 (gól na 4:3 jí nebyl uznán). V odvetě už Plzeňané na zkušenějšího a silnějšího soupeře nestačili a o týden později schytali krutý příděl 5:1.

Ze zápasu existoval i obrazový záznam, psalo se o něm ještě v 80. letech minulého století v plzeňském tisku, měl být promítán u příležitosti 75. výročí klubu v roce 1986. Dnes je však nejspíš ztracen.

Historie fotbalového hřiště v Luční ulici

Tribunu zdejšího dostihového areálu v roce 1928 zakoupila Viktoria Plzeň, aby zde zbudovala fotbalový stadion poté, co ten předchozí na Borech začala ohrožovat bytová výstavba. Pod tribunou vzniklo hřiště využívané jak Viktorií, tak Škodou, resp. Spartakem Plzeň do přesunu týmu přes řeku do Štruncových sadů na konci 50. let minulého století. Do Luční, kde zůstala tréninková hřiště, se však oddíl vytrvale vrací. Stadion byl otevřen 11. 5. 1930 utkáním s Hungarií Budapešť. V roce 1931 a v sezónách 1948-50 zde bylo kluziště plzeňské Viktorie, respektive ZSJ Škody Plzeň. 17. dubna 1945 dostalo hřiště zásah při bombardování a 24. května téhož roku už se na něm odehrál zápas s americkými fotbalisty. V roce 1974 proběhla rekonstrukce, v 80. letech zde z kapacitních důvodů hrála Škoda Plzeň zápasy druhé ligy. Roku 2002 narušila povodeň statiku unikátní staré tribuny a ta tak musela pryč.

RDD