počátek 20. stol.
Národem oblíbený komik Jindřich Plachta zapsal ve svých vzpomínkách elévské příhody a hlavně nehody, které zažil na jevišti plzeňského divadla.

V rodné Plzni potkal Plachta řadu znamenitých herců, mezi nimi i Adolfa Kreuzmanna. A právě setkání s ním bylo velmi „kontaktní“, Kreuzmann totiž Plachtovi nafackoval. Měl proč. Na oslavu svého pětadvacetiletého jubilea si vybral drama vzpurného českého sedláka s názvem Jan Výrava a samozřejmě hlavní roli v tomto kuse.

…a než se starý Výrava nadál, přetáhl jsem ho holí s takovou opravdovostí…

Laskavý kolohnát Plachta, tehdy ještě Šolle, hrál jednoho z vojáků, kteří vytvoří uličku a bijí Výravu; ten měl na konci uličky zhanoben klesnout. Jenže horlivý statista Plachta se do role příliš položil. Vzpomínal: „…a než se starý Výrava nadál, přetáhl jsem ho holí s takovou opravdovostí, že na další potupu ani nečekal a svalil se hned po mé první ráně.“ Kreuzmanna po představení sice trochu uchlácholily věnce a květiny, v jeho šatně ale statistu stejně čekala odveta.

Jindřich Plachta vyrůstal ve škodovácké rodině

Narodil se v Plzni 1. července roku 1899 v rodině Jindřicha Šolleho, montéra a strojního zámečníka ze Škodovky. Strojníci a stavebníci – to byla řemesla předávaná z generace na generaci. Jenže Jindřich Šolle mladší se odrodil. Táhlo ho to k Thálii a dráze spisovatelské - k nelibosti otce. Nakonec na přání rodiny a k nelibosti své vystudoval obchodní akademii, aby mohl nastoupit dráhu účetního. Již v té době statoval na jevišti Velkého divadla.

KOSA / HALÓ NOVINY, 1948 / JINDŘICH PLACHTA: O LIDECH NEŠIKOVNÝCH (1989)