10. léta 20. stol.
Herec Jindřich Plachta se narodil v Plzni jako Jindřich Šolle. Jméno Plachta se ujalo jako přezdívka právě zde, na plzeňské obchodní akademii, kde tak trochu proti své umělecké vůli studoval.

MÁLOKDO VÍ, ŽE JINDŘICH PLACHTA VDĚČIL ZA SVŮJ UMĚLECKÝ PSEUDONYM SVÉMU ODĚVU | KRESBA: TEREZA LUKEŠOVÁ

„Vidím tě, plachto!“ křikl jednou profesor plzeňské obchodní akademie na hubeného studenta v široké pláštěnce, který se snažil dostat z jeho dosahu. Tím studentíkem byl Jindřich Šolle. Jiné zdroje uvádějí, že učitel volal: „Kam s tou plachtou?“ Nicméně první verzi zaznamenal historik a archivář Zdeněk Šolle, syn Jindřicha Šolleho, a tak u ní zůstaneme. Přezdívka „Plachta“ se nejprve zalíbila kamarádům. A když musel později Jindřich Šolle coby úředník tajit svoji druhou, divadelní tvář, přezdívku si osvojil. Tak se zrodilo jméno proslulého laskavého komika: Jindřich Plachta.

A když musel později Jindřich Šolle coby úředník tajit svoji druhou, divadelní tvář, přezdívku si osvojil.

Přestože byl z dělnických poměrů, k divadlu se mohl dostat snadno. Vždyť kromě Prahy byla Plzeň jediným městem, které mělo před první světovou válkou stálou českou divadelní scénu! Navíc velmi kvalitní. A tak začal Jindřich Šolle už jako středoškolák tajně statovat v plzeňském divadle. Asi hlavně díky tomu mohl na válečné období vzpomínat jako na šťastnou epochu svého života.

Plachta vyrůstal ve škodovácké rodině

Narodil se v Plzni 1. července roku 1899 v rodině Jindřicha Šolleho, montéra a strojního zámečníka ze Škodovky. Strojníci a stavebníci – to byla řemesla předávaná z generace na generaci, jenže Jindřich Šolle mladší se odrodil. Táhlo ho to k Thálii a dráze spisovatelské – k nelibosti otce. Nakonec na přání rodiny a k nelibosti své vystudoval obchodní akademii, aby mohl nastoupit dráhu účetního. Již v té době statoval na jevišti Velkého divadla.

KOSA / HALÓ NOVINY, 1948 / JINDŘICH PLACHTA: O LIDECH NEŠIKOVNÝCH (1989)