13. únor 1986
Novinářka Paola Colla-Juvenal byla v Československu akreditována několik let jako dopisovatelka agentury AFP. Ráda se stýkala s českými disidenty, i proto byla v plzeňských ulicích sledována StB.

„BOŽENA“,„ANNA“ A „ŘIDIČ“ - PŘEZDÍVKY SLEDOVANÝCH VE SLUŽEBNÍ HANTÝRCE PRACOVNÍKŮ STB. | ABS

Pracovníci IV. odboru Správy StB Plzeň špehovali Francouzku při její návštěvě plzeňského pivovaru a pivovarského muzea. Na náměstí Republiky ji tajně fotografovali. Dopolední směna využila pět aut a najela celkem 440 kilometrů.

Ve spise „Berta“ se píše: „Objekt byl zachycen dle SPZ vozidla na příjezdové komunikaci do Plzně. K záchytu byl využit služební vůz. Po zachycení objekta převzali jeho sledování další pracovníci.“

Estébák Souček si dal Na Parkánu dvě piva za 12,60 Kčs.

Pracovníci StB vypátrali, že na jednání v pivovaru nekladla „Berta“ žádné konkrétní či hlubší otázky, které by se týkaly výroby piva nebo například vývozu piva do Francie. Odpolední směna využila tři vozy se spotřebou za 530 kilometrů. Estébák Souček si dal Na Parkánu dvě piva za 12,60 Kčs. Na sobě měl pracovní oblečení - hnědou bundu, modré kalhoty, hnědé boty a šedou čepici.

Paola Colla-Juvenal * 1951

Do Československa byla vyslána v říjnu 1985 jako nová ředitelka zdejší pobočky AFP. Udržovala kontakty s disidenty v Československu, zejména s Petrem Uhlem a Annou Šabatovou. Znala se s kardinálem Tomáškem, Václavem Havlem a Václavem Malým. Její pobyt v Československu byl i z tohoto důvodu pod drobnohledem Státní bezpečnosti, která také zaregistrovala její cesty do Polské lidové republiky za opozičním aktivistou Jackem Kuroněm. O sledovací akci při plzeňské návštěvě dopisovatelky AFP požádal 3. odbor II. správy SNB.

PVB / ABS